Najnowsze artykuły

19 sierpnia 2022 6:16

26 wskazówek jak stylizować suche włosyPosiadanie suchych włosów nie oznacza, że nie możesz mieć wspaniałej fryzury. Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie kreatywności, Twoje suche włosy mogą wyglądać tak samo stylowo jak te, które mają idealną ilość naturalnej wilgoci. Oto kilka wskazówek od profesjonalistów.

Wiedza to potęga: zacznij od zrozumienia dlaczego masz suche włosy

Pierwszym krokiem do poznania sposobu stylizacji suchych włosów jest zrozumienie, z czym masz do czynienia. Jeśli Twoje włosy są suche, matowe i łatwo się łamią, przyczyną jest zazwyczaj połączenie problemów z sebum, genetyki, złych nawyków i braku odpowiedniej pielęgnacji. Zadaniem sebum jest nawilżanie skóry głowy. Jeśli jednak masz suche włosy, oznacza to, że sebum nie wykonuje swojej pracy prawidłowo, co może prowadzić do swędzenia i podrażnień. Włosy tracą swoją elastyczność, stają się matowe, łatwiej się łamią i rozdwajają, ponieważ są delikatne. Twoje suche włosy są częściowo wynikiem genów, ale mogą być również spowodowane przez żywioły, twardą wodę, ciepło, przetwarzanie, dietę, nadmierne szczotkowanie i stosowanie niewłaściwych produktów. Nie możesz zmienić swoich genów, ale możesz poprawić się we wszystkich innych obszarach.

Zanim zaczniesz: Sprawdź metoda omo na mycie włosów.

Przygotuj suche włosy do stylizacji

Istnieje kilka podstawowych zasad, które pomogą przygotować suche włosy do stylizacji, poprawiając ich kondycję.

1. Kiedy myjesz włosy, używaj delikatnego szamponu nawilżającego.

Szampony te, przeznaczone specjalnie do włosów suchych, zawierają zazwyczaj wiele składników odżywczych, takich jak olejki, niezbędne kwasy tłuszczowe i ceramidy. Po drugie, nie myj włosów zbyt często, ponieważ zbyt częste mycie może uszkodzić włosy poprzez ich wysuszenie, co może prowadzić do ich łamania i matowienia.

2. Kiedy myjesz włosy, używaj opuszków palców, aby wmasować szampon we włosy.

Pracuj od nasady aż po same końce - uważając, aby nie układać włosów na głowie; może to prowadzić do splątania, suchości i puszenia się włosów.

3. Stosuj maskę do włosów suchych.

Aby dodać włosom wilgoci, raz w tygodniu lub kilka razy przed myciem głowy, nałóż na lekko wilgotne włosy maskę nawilżającą, owiń włosy ciepłym ręcznikiem i pozostaw na około 20 minut. Następnie umyj włosy jak zwykle.

4. Stosuj odżywkę do włosów suchych.

Po umyciu włosów szamponem, zastosuj odżywkę nawilżającą i wmasuj ją opuszkami palców, a następnie spłucz. Aby zamknąć łuskę włosa i nadać włosom połysk, spróbuj spłukać włosy zimną wodą. Unikaj zbyt gorącej wody i twardej wody, które jeszcze bardziej wysuszają włosy.

5. Stosuj dietę przyjazną dla suchych włosów.

Nie zapominaj, że to, co jemy, ma wpływ na całe nasze ciało, w tym włosy. Aby odżywiać suche włosy od wewnątrz, jedz zdrowe produkty, takie jak dużo świeżych owoców i zielonych warzyw, chude mięso i nabiał, unikaj natomiast tłuszczów nasyconych. Podczas podjadania, odżywiaj swoje suche włosy, chrupiąc orzechy. Jeśli Twoja dieta nie jest idealna (tak jest w przypadku większości z nas), rozważ suplementy diety.

Poznaj podstawy suszenia włosów suchych

6. Najpierw wysusz włosy ręcznikiem!

Po wyjściu spod prysznica, dokładnie wysusz włosy ręcznikiem, aby pozbyć się nadmiaru wody, ale nie bądź zbyt energiczna, ponieważ może to być szkodliwe dla suchych włosów.

7. Przed suszeniem lub użyciem narzędzi termicznych zastosuj produkt chroniący przed ciepłem.

Stworzy on barierę między włosami a ciepłem, zapobiegając wysysaniu zbyt dużej ilości wilgoci przez suszarkę.

8. Staraj się nie suszyć suchych włosów zbyt często.

Jeśli już to robisz, susz włosy delikatnie, trzymając suszarkę w odległości około sześciu centymetrów od głowy. Zawsze używaj suszarki z technologią jonową, ponieważ mniej wysusza ona włosy.

9. Rozsądnie zaplanuj czas suszenia.

Kiedy suszysz włosy, nie czekaj z rozpoczęciem suszenia dłużej niż 20 minut po wyjściu spod prysznica. Rozpocznij suszenie zanim włosy wyschną w ponad 30 procentach, aby uzyskać maksymalną objętość i zapobiec uporczywym krowom.

10. Ostrożnie ustaw suszarkę

Nie susz włosów blisko nasady i nigdy nie susz tego samego pasma włosów dłużej niż 15 sekund.

11. Podczas suszenia, susz włosy w 90% za pomocą szczotki z otworami wentylacyjnymi lub szczotki łopatkowej.

Przyspieszy to czas suszenia, co oznacza mniejszą ekspozycję na ciepło suszarki. Zakończ suszenie okrągłą szczotką, aby wygładzić włosy.

12. Nie przesuszaj włosów.

Ostatnie kilka minut suszenia to czas, kiedy włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia.

włosy

13. Użyj przycisku cool shot na suchych włosach.

Gdy włosy są prawie suche, przełącz suszarkę na tryb chłodny, aby utrwalić fryzurę i zapobiec puszeniu się włosów. 

Przygotuj suche włosy do stylizacji

Teraz, gdy Twoje włosy są już przygotowane i gotowe do pracy, warto o tym pamiętać: Aby dobrze ułożyć suche włosy, nie niszcząc ich, należy być dla nich delikatnym, zwłaszcza jeśli łatwo się łamią. Oto kilka wskazówek dotyczących stylizacji suchych włosów, które sprawią, że każdy dzień będzie dniem wspaniałej fryzury:

14. Nie rozczesuj plątaniny włosów szczotką.

Rozpoczynając stylizację, możesz napotkać na wiele splątanych włosów, więc zamiast je wyrywać lub ciągnąć, użyj grzebienia z szerokimi zębami, aby delikatnie rozplątać włosy, gdy są mokre i szczotki wentylacyjnej, aby usunąć splątane włosy na suchych włosach. Szczotka wentylacyjna to także doskonały sposób na rozprowadzenie produktu do stylizacji na wilgotnych włosach. Jeżeli Twoje suche włosy są bardzo podatne na plątanie, przed stylizacją użyj delikatnego produktu do rozplątywania włosów.

15. Z reguły, włosy "drugiego dnia" są łatwiejsze do ułożenia.

Odrobina produktu na włosach może pomóc im w utrzymaniu fryzury. Na przykład, stylista, który robi Ci upięcie, najprawdopodobniej poprosi Cię o pominięcie mycia włosów rano w dniu spotkania.

16. Suchy szampon to ratunek dla suchych włosów.

Aby dodać tekstury i pozbyć się tłustych plam przed stylizacją, gdy nie myjesz włosów, spróbuj spryskać suche włosy suchym szamponem. Pomoże on uzyskać teksturę, która ułatwi stylizację.

17. Ujarzmij puszące się włosy za pomocą preparatu bez spłukiwania.

Jeśli masz suche włosy, które się puszą, nałożenie na nie odżywki nawilżającej przed stylizacją pomoże utrzymać je w ryzach.

18. Nie nadużywaj termicznych narzędzi do stylizacji.

Pamiętaj, że narzędzia termiczne, takie jak lokówki, wałki na gorąco czy prostownice mogą pomóc suchym włosom wyglądać na lśniące, ponieważ kiedy ciepło jest stosowane na włosy, uszczelnia otoczkę i tworzy gładkie, zdrowo wyglądające włosy. Uważaj jednak, by nie nadużywać tych narzędzi, ponieważ ciepło może powodować jeszcze większe przesuszenie i sabotować Twoje wysiłki włożone w nawilżenie włosów. Jeżeli używasz ciepła, pamiętaj o stosowaniu produktów ochronnych do włosów.

Pomysły na fryzury dla suchych włosów

19. Wybierz odpowiednie cięcie: to początek drogi do tego, by Twoje suche włosy wyglądały bajecznie.

Łatwo się zniechęcić, gdy masz suche włosy i po prostu dać sobie z nimi spokój. Jednak w miarę jak włosy stają się coraz dłuższe, tracą swój kształt i wyrastają z nich kosmyki, psują każdą próbę stylizacji, jaką podejmiesz. Dlatego nie poddawaj się! Najlepszym rozwiązaniem dla suchych włosów jest dobre strzyżenie. Postaraj się o kilka warstw, grzywkę, pasemka, przycięcie włosów do ramion - cokolwiek, co sprawi, że stylizacja suchych włosów będzie jeszcze lepsza. Podczas wizyty w salonie, poproś swojego stylistę o polecenie produktów do oczyszczania, odżywiania i stylizacji, opracowanych specjalnie dla Twoich suchych włosów.

20. Zastanów się nad grzywką dla suchych włosów.

Grzywki są znowu gorące, co jest świetnym pomysłem na uaktualnienie nudnej fryzury i przycięcie suchych partii włosów. Grzywkę możesz nosić gładką lub zaczesaną na bok, albo połączyć ją z dłuższymi, prostymi włosami. W przypadku włosów suchych, będziesz musiała użyć nawilżającego błyszczyka lub kremu odżywczego bez spłukiwania, aby nadać prostym włosom lśniący wygląd. Jeżeli zdecydujesz się na grzywkę, cieniuj resztę suchych włosów, ponieważ tworzy to delikatniejszy wygląd i ułatwia zapuszczanie grzywki, gdy będziesz chciała ponownie zmienić wygląd.

21. Oto jak sprawić, by suche włosy układały się w długie, piękne fale.

Suche włosy często mogą po prostu zwisać za ramiona. Jeżeli jednak Twoje włosy mają długość co najmniej do ramion, Ty także możesz osiągnąć upragniony efekt falowanych włosów. Aby uzyskać ten styl, będziesz potrzebować odpowiedniego cięcia i właściwego produktu. Kluczem są długie, teksturowane warstwy; nie da się uzyskać takiego wyglądu na jednej długości włosów. Jeżeli Twoje suche włosy są grube, poproś swojego stylistę o ich przerzedzenie poprzez teksturyzację, aby nadać fryzurze odpowiednią objętość. Gdy fryzura jest już gotowa, użyj odżywczej pianki lub żelu, aby ją unieść, a następnie wykończ ją lekkim lakierem, aby zachować jej trwałość.

22. Oto jak suszyć i układać suche włosy za pomocą okrągłej szczotki, aby nadać im objętości.

Innym sposobem na nadanie włosom tekstury jest suszenie ich suszarką i użycie okrągłej szczotki. Ponownie, nie używaj ciepła często, ale raz na jakiś czas jest w porządku. Aby uzyskać miękką, okrągłą fryzurę na suchych włosach, najpierw zastosuj produkt termoochronny, a następnie, podczas suszenia, użyj dużej okrągłej szczotki, aby ogrzać i wygładzić włosy. Podziel włosy na sekcje, zaczynając od karku i kierując się ku koronie. Każdą sekcję włosów owiń wokół szczotki, a następnie podgrzej włosy suszarką, używając dyszy kierunkowej. Używaj szczotki do wygładzania suchych włosów. Pozwól włosom ostygnąć przed zdjęciem szczotki, aby lepiej je utrwaliła.

23. Suche włosy nakręć na wałki z rzepem.

Dla tych, którzy mają co najmniej półdługie włosy, świetnym sposobem na uzyskanie tekstury i loków bez użycia ciepła jest prosty zestaw wałków na rzepy. Są one niedrogie i łatwe w użyciu. Aby uzyskać jak najlepsze utrwalenie loków, najpierw spryskaj suche włosy sprayem do stylizacji, zwłaszcza jeśli są cienkie i delikatne.

Aby uzyskać efekt jak z salonu fryzjerskiego, umieść suche włosy na dużych wałkach na rzepy i spryskaj je lakierem do włosów. Pozostaw wałki na 20 minut, a następnie je zdejmij. Uzyskasz piękną objętość u nasady włosów i skręt na końcach.

Aby uzyskać bardziej kręcone fryzury, użyj mniejszych wałków. Jeżeli chcesz uzyskać bardzo kręcone włosy, możesz użyć średniej lokówki, aby podkręcić dwucalowe pasma włosów przed nawinięciem ich na wałki z rzepem. Lekko przeczesz loki grzebieniem z szerokimi zębami lub palcami, albo zaczesz je do tyłu, aby nadać im jeszcze więcej tekstury. Wykończ fryzurę lakierem utrwalającym.

24. Postaw na kucyki, luźne upięcia i koki, aby stworzyć szykowny, codzienny look dla suchych włosów.

Luźne, swobodne upięcie może być prostym sposobem na urozmaicenie stylizacji i ułatwienie pracy z suchymi włosami. Najtrwalszą fryzurę uzyskasz, upinając włosy w koński ogon. Kucyk jest dobrą bazą dla każdego upięcia, ponieważ gumki, którymi jest pokryty, utrzymają suche włosy w miejscu.

Aby wykonać upięcie odpowiednie dla włosów suchych na co dzień, zacznij od nałożenia na włosy pianki nawilżającej lub żelu kontrolującego, jeżeli myłaś włosy szamponem. Gdy kucyk jest już na swoim miejscu, zrób z niego kok lub pętlę. Jeżeli tworzysz skręconą fryzurę, użyj dłuższych wsuwek, aby zakotwiczyć włosy, a następnie mniejszych wsuwek, aby upiąć małe kosmyki.

25. Oto pomysł na upięcie dla średniej długości suchych włosów.

W przypadku włosów średniej długości, spróbuj zaczesać palcami suche włosy w niski, rozczochrany kok lub węzeł i upiąć go przy pomocy uchwytu do kucyka i wsuwek. Możesz też zebrać włosy prosto do tyłu w niskiego kucyka i zabezpieczyć go opaską na karku.

26. Dodaj blasku swojemu kucykowi.

Aby dodać blasku swojemu kucykowi, owiń jego jednocalowy kosmyk wokół gumki i upnij go spinkami pod spodem. Aby nadać mu wieczorowy charakter, ozdób go dowolnymi dodatkami. Upięcie możesz wykończyć spryskując je lekko lakierem, który utrwali je na miejscu.