Najnowsze artykuły

19 sierpnia 2022 6:14

8 rozwiązań dla puszących się włosów, które naprawdę działająIstnieje tak wiele różnych typów włosów, faktur i stylów, ale jest jedna rzecz, której prawie wszyscy są podatni: puszenie się włosów. Gdy z nieba zaczyna lać się deszcz lub wilgotność powietrza osiąga niebotyczne wartości, może to prowadzić do puszenia się włosów, które wydają się niemal niemożliwe do ujarzmienia. Podczas gdy wiele osób przeszukuje półki w poszukiwaniu najlepszych produktów redukujących puszenie się włosów, rozwiązanie znajduje się nie tylko w odpowiedniej formule, ale także w naszych codziennych nawykach stylizacyjnych.

Co powoduje puszenie się włosów?
Puszenie się włosów jest czymś zupełnie normalnym, z czym zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Aby lepiej zrozumieć dlaczego nasze włosy od czasu do czasu się puszą, warto wiedzieć co jest tego przyczyną.

Wilgotna pogoda: "Wilgotność niesie ze sobą wysokie stężenie cząsteczek wody, które wiążą się z włosami i powodują, że łuski włosa wiążą się ze sobą, tworząc puszenie się włosów", wyjaśnia Andrew Fitzsimons, stylista fryzur gwiazd w Los Angeles. "Kiedy otoczka włosa pozwala wilgoci z otoczenia wejść, to powoduje, że to pasmo pęcznieje, lub frizz up, i staje się w pełni podniesione".

Nadmierna stylizacja: Im częściej używasz narzędzi do stylizacji na ciepło, takich jak suszarka, prostownica lub lokówka, tym bardziej twoje włosy będą podatne na puszenie się. "Gorące narzędzia, bez względu na to, jak wspaniała jest ich technologia, mogą nadal powodować, że nasze pasma stają się słabe i to właśnie wtedy rozdwajanie [włosów] prowadzi do puszenia się" - wyjaśnia Nicolette Rauchut, stylistka fryzur w Nowym Jorku.

Włosy porowate: Rodzaj włosów może mieć również wpływ na ich puszenie się - dotyczy to zarówno osób o włosach porowatych, jak i tych o niskiej porowatości. To, czy masz wysoką czy niską porowatość, zależy od tego, jak dobrze Twoje włosy potrafią zatrzymywać wilgoć, zauważa Fitzsimons. "Wysokoporowate włosy działają jak gąbka i mogą wchłonąć wilgoć o wiele [łatwiej] niż suche włosy", mówi. "Ze względu na to, włosy są bardziej prawdopodobne, aby reagować na te wysokie poziomy wilgoci i frizz up".

Potrzebujesz strzyżenia: Czy wiesz, że twoje włosy mają tendencję do "puszenia się" lub mają "flyaways" (te itty-bitty kawałki, które wiszą wokół linii włosów), ponieważ jest to w pewnym sensie naturalna część cyklu życia włosów? Według Rauchut, nasze włosy naturalnie mają tendencję do rozdwajania się od końcówek w górę, ponieważ te partie są lżejsze i pozbawione najwięcej wartości odżywczych. "Puszenie się włosów to wiotkie, rozdwojone końcówki, które zwijają się i przybierają swoją wolną formę".

Jak ujarzmić i zapobiegać puszeniu się włosów
Jeśli borykasz się z problemem puszenia się włosów i szukasz sposobu na wygładzenie pasm i ujarzmienie kosmyków, skorzystaj z porad ekspertów.

1. Mniej myj włosy szamponem i unikaj siarczanów.

Wierz lub nie, ale zbyt częste mycie włosów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dzieje się tak, ponieważ skóra głowy wytwarza naturalne olejki, które mają za zadanie odżywiać włosy. Kiedy myjesz włosy zbyt często, pozbawiasz skórę głowy tych naturalnych olejków i sprawiasz, że Twoje włosy stają się podatne na przesuszenie. Co więcej, głównym składnikiem wielu szamponów są siarczany, które mogą powodować puszenie się włosów. "Siarczany rozbierają włosy do zera, powodując, że ich lekka struktura przybiera swobodną formę i puszą się", mówi Rauchut.

2. Zamień ręcznik do włosów na ręcznik z mikrofibry

"Mokre włosy mogą być niewiarygodnie kruche, więc konieczne jest, aby nie z grubsza wysuszyć włosy z ręcznikami, które mogą wzmocnić produkcję frizz we włosach i osłabić pasma w ogóle," mówi Fitzsimons. Zaleca stosowanie ręcznika z mikrofibry, takiego jak Aquis Lisse Luxe Hair Turban, który został stworzony specjalnie po to, by redukować puszenie się włosów. "Jest to świetna alternatywa dla standardowego suszenia ręcznikiem, ponieważ nie spowoduje tak wielu złamań i uszkodzeń. Może również skrócić czas suszenia o połowę" - dodaje.

3. Śpij na jedwabnej poszewce na poduszkę

Ciągłe przewracanie się podczas snu może powodować tarcie (i puszenie się włosów), zwłaszcza gdy używasz standardowej bawełnianej poszewki na poduszkę, ostrzega Fitzsimons. Z tego powodu zaleca on zainwestowanie w poszewkę na poduszkę z czystego jedwabiu. Zmniejszy ona tarcie włosów podczas snu, co pozwoli Ci obudzić się z gładszą i mniej puszącą się fryzurą.

4. Używaj narzędzi fryzjerskich oszczędnie

Łatwo jest popaść w rutynę i polegać na narzędziach do stylizacji, które pomogą Ci osiągnąć idealny wygląd, ale na dłuższą metę może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego Rauchut zaleca ograniczenie suszenia włosów do dwóch razy w tygodniu. Jeśli używasz gorącego narzędzia, staraj się używać go tylko do poprawek, a nie do układania włosów. "Pomoże to w walce z puszeniem się włosów, ponieważ włosy są kształtowane i układane od samego początku, dzięki czemu możesz budować swój wygląd przez cały tydzień", mówi.

włosy

5. Zawsze używaj produktu termoochronnego

Podobnie jak w przypadku stosowania kremu przeciwsłonecznego na skórę przed wyjściem na zewnątrz, Rauchut zaleca stosowanie produktu termoochronnego na włosy przed użyciem gorącego narzędzia jakiegokolwiek rodzaju. "Środki termoochronne chronią do 450 stopni i mogą pomóc uszczelnić barierę dla każdego pasma, aby zapobiec rozdwajaniu się pod wpływem ciepła", mówi. "Będzie to również ograniczyć ilość frizz. Korzystanie z produktu termoochronnego będzie bezpiecznie manipulować włosy, więc to układa się płasko bez nadmiernego stylizacji."

 

6. Maseczka raz w tygodniu

Maseczki do włosów zawierają jeszcze więcej składników odżywczych niż zwykłe odżywki, a ich formuły są również bardziej skoncentrowane, co oznacza, że świetnie nadają się do zmniejszania suchości włosów.  Według Fitzsimonsa, "zamykając wilgoć w samej łodydze włosa, maski do włosów są doskonałym sposobem [na zmniejszenie] nadmiernego puszenia się włosów spowodowanego uszkodzeniami termicznymi lub wilgocią, [poprawiając] krążenie w skórze głowy."

7. Wybieraj produkty chroniące przed wilgocią

Aby naprawdę walczyć z puszeniem się włosów, ważne jest, aby używać produktów, które minimalizują wilgotność, na którą jesteś narażony od momentu wyjścia z domu. "Kiedy w powietrzu unosi się wilgoć, nasza wierzchnia warstwa naskórka jest lekko uniesiona i wygląda jak gont na domu - kropelki wody dostają się pod te uniesione części i sprawiają, że mieszek włosowy pęcznieje i puszy się", mówi Rauchut.

 

8. Rozważ produkty wygładzające włosy

Produkty wygładzające włosy to kolejny świetny sposób, aby zminimalizować puszenie się włosów i poprawić ich wygląd. Rauchut zaleca stosowanie produktów wygładzających, gdy włosy są wilgotne, ponieważ może to pomóc w ich ułożeniu po wysuszeniu ręcznikiem z mikrofibry. Ten produkt bez spłukiwania jest łatwy w aplikacji - od nasady aż po same końce - i pomaga odbudować wiązania dzięki technologii protein z oleju z baobabu.